18 maja 2024

Super dowcipy

Polska Baza Wiedzy o Wszystkim ;)

Dlaczego i od kiedy mamy kryzys stali w Polsce?

Poznań hurtownia stali

W ostatnim czasie w Polsce dzieje się wiele szalonych rzeczy. Inflacja powala, ceny paliw sprawiają, że coraz więcej osób woli jeździć rowerem. Oprócz tego grożą nam problemy z dostawami zboża, oleju i innych produktów żywnościowych. Wiemy, że to z powodu wojny. A co w tym wszystkim powiedzieć o stali? Dlaczego prawie każda Poznań hurtownia stali ma problemy?

Kryzys stali – Dlaczego?

Odpowiedzią jest wojna na Ukrainie. Rosja jest – a raczej była trzecim największym eksporterem stalowych produktów płaskich do Unii Europejskiej. Jednocześnie ceny od Rosji były najtańsze. Z powodu wojny na kraj ten nałożone zostały sankcje, które znacznie utrudniły transport stali z tego kraju do państwu Unii. Poza tym wielu europejskich klientów przestało traktować Rosję jako wiarygodnego partnera. Wszystko to jest zrozumiałe, jednak niesie ze sobą trudne konsekwencje. Ceny stali są wyższe niż kiedykolwiek. Można powiedzieć, że jest to towar deficytowy. 25% Stali w Polsce pochodziło z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Aktualnie ciężko eksportować ją z wszystkich tych państw. Co więcej, wzrosły ceny energii, dlatego produkcja również podrożałą. Powiedzmy o konsekwencjach tej sytuacji.blacha kwasoodporna

Poznań hurtownia stali – Brak materiału to brak produkcji

Budowy dróg, remonty torów, budownictwo mieszkaniowe – wszystkie te dziedziny potrzebują stali. Jest ona jednym z kluczowych materiałów. Poznań hurtownie stali świecą pustkami, a te, które są odpowiednio wyposażone mają tak wysokie ceny, że i tak mało kto może sobie pozwolić na zakup materiałów. Huty nie mają z czego produkować. Stal staję się towarem luksusowym. Czy gdzieś niedaleko twojego zamieszkania zauważyłeś, że jakaś budowa stanęła? Może właśnie dowiedziałeś się dlaczego.  Ceny produktów takich jak blacha kwasoodporna, żaroodporna, rury, pręty podrożały kilkukrotnie. Tak naprawdę zmieniają się one z dnia na dzień. Polski rząd twierdzi, że wszystko ma pod kontrolą i że stali na pewno nie zabraknie. Czy rzeczywiście nie musimy się martwić?