Komornik zajmuje się ściąganiem należności od dłużników. Co dzieje się ze ściąganym długiem? Często przeprowadzane są tak zwane licytacje komornicze, na których sprzedaje się zajęte przedmioty. Dla wielu osób temat pracy komornika nie jest zbyt doprecyzowany, dlatego zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym wskażemy najważniejsze informacje dotyczące jego pracy.
Licytacje komornicze
Licytacje komornicze są w Polsce rzadko spotykane i często niewyobrażalne. Większość z nas nie interesuje się tego typu licytacjami, dlatego nie wyobrażamy sobie na czym mogą one polegać. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że komornicy Gdynia mogą mieć ciekawe i wartościowe rzeczy, które można wylicytować w bardzo korzystnych cenach. Licytacja to spieniężenie przedmiotów, które zajął dłużnikowi komornik. Są one przeprowadzane po to, aby można było spłacić długi. Co jest najczęściej spotykane na licytacji komorniczej?
- mieszkania,
- meble,
- samochody,
- ubrania,
- biżuteria,
- zegarki,
- sprzęt AGD,
- elektronika,
- towary luksusowe.
Ile zarabia komornik?
Każdy komornik zarabia inaczej. Wszystko zależy od tego, jak przebiegnie dana sprawa. Często mimo możliwości zajęcia własności dłużnika, komornik nie ma co zająć, co nie doprowadza sprawy do końca. Komornik zarabia tylko wtedy, kiedy doprowadzi sprawę do końca. Otrzymuje opłatę egzekucyjną, która jest wyliczonym procentem zajętych przedmiotów czy własności. Najczęściej jest to wynagrodzenie wyższe od średniej krajowej.
Co trzeba zrobić, żeby zostać komornikiem?
Komornik sądowy musi spełnić kilka wymagań, aby móc wykonywać zawód. Jest to:
- ukończenie 26 lat,
- niekaralność,
- obywatelstwo polskie,
- zdanie aplikacji komorniczej,
- pozytywne ukończenie egzaminu końcowego,
- dwuletnie doświadczenie jako asesor komorniczy.
Każdy komornik działa pod określonym sądem rejonowym Gdynia. Po spełnieniu wszystkich wymagań, może rozpocząć wymarzoną pracę w zawodzie.
Zobacz więcej
Zabieg na Twarz i Mezoterapia – Klucz do Promiennej Cery
Podział majątku po rozwodzie – kiedy zwrócić się o pomoc do prawnika?
Regeneracja turbosprężarek – Co to jest i kiedy warto ją wykonać?