18 lipca 2024

Super dowcipy

Polska Baza Wiedzy o Wszystkim ;)

Komórki macierzyste i ich przyszłościowe wykorzystanie w ortopedii

Komórki macierzyste

 

Komórki macierzyste, jako że mają silne właściwości regeneracyjne co do tkanek chrzęstnych i kostnych, mogą być wykorzystywane w regeneracji uszkodzonych stawów, mięśni, w przypadku urazów więzadeł czy nawet złamań kończyn. Poprzez swoje zdolności do samoodnawiania i przeobrażania się w nieograniczone typy komórek potomnych, wykorzystywane są coraz częściej w medycynie sportowej czy w ortopedii.

Leczenie komórkami macierzystymi w uszkodzeniach ortopedycznych zdobywa rynek

Obecnie obserwujemy skokowy wzrost badań nad komórkami macierzystymi, a na rynku farmakologicznym coraz częściej spotkać się możemy z ofertami leczenia regeneracyjnego (medycyna regeneracyjna), które stymuluje procesy samoodnowy i autoregeneracji. Szczególną popularnością cieszą się zabiegi wśród sportowców i nie jest to nic dziwnego, gdyż odpowiednio dobrana rehabilitacja jest w stanie przywrócić pacjentów do pełnego zdrowia i najwyższej formy zdrowotnej. Szczególnie zaś swoje zastosowanie znajduje w regeneracji bólu i zaburzeń stawów czy zrostów kostnych, gdzie dokonuje się implantacji komórek macierzystych do wybranych miejsc pacjenta.

Co ważne, zabieg cechuje niemal stuprocentowa poprawność wykonania. Przeszczepione komórki macierzyste nie są w stanie przekształcić się w komórki nowotworowe. Posiadają pewną specyficzną im inteligencję i zdolność „przystosowania się” do tkanki, do której zostały wcześniej podane.

Leczenie komórkami macierzystymi

 

Cena zabiegu

Wyżej wymienione zagadnienie podania komórek macierzystych bezpośrednio do stawu waha się w granicy kilku tysięcy złotych (ze średnią ceną graniczącą w okolicy 5 tys. zł!). Jest więc widoczne, że nie każda jednostka może sobie pozwolić na te zdrowotne udogodnienia, którymi są właśnie zabiegi przeszczepu ze stawu komórek macierzystych.

 

Komórki macierzyste i ich przyszłość w medycynie

Zastosowanie komórek macierzystych w lecznictwie jest niewątpliwie jedną z najbardziej innowacyjnych metod terapeutycznych w ortopedii i staje się powoli zamiennikiem wobec zabiegów alloplastyki stawów, nie wspominając o medycynie estetycznej czy dermatologii. Tak naprawdę dopiero odkrywamy właściwości naszych pierwotnych komórek, ale już dziś jesteśmy w stanie stwierdzić, że medycyna regeneracyjna ma szerokie zastosowanie w lecznictwie, a wartość światowego rynku komórek macierzystych nieustannie wzrasta, z roku na rok.