Co kraj to obyczaj – również w kwestii pochówku zmarłych. W Polsce liczy się nagrobek – jego wielkość, cena i tak dalej. Oprócz tego muszą być kwiaty, znicze i tym podobne. Szczególne szaleństwo ma miejsce pod koniec października i na początku listopada. Wtedy też dochodzi do najczęstszych kradzieży cmentarnych. Dlaczego? Czy kradzież znicza to poważne wykroczenie?
Dlaczego znicze tak często są kradzione?
W październiku każda hurtownia zniczy przeżywała najlepszy okres w ciągu roku. Dzień wszystkich świętych obchodzi się w Polsce od XI wieku . To czas rozmyślań, wspominania bliskich ale także wzmożonej aktywności na cmentarzach. Ponieważ tradycja nakazuje, by 1 listopada udać się na cmentarz, zapalić znicze nagrobki musza być czyste i zadbane. Ten rok był jednak dla świętujących wyjątkowo trudny, a raczej drogi. Inflacja nie ominęła zniczy, wkładów do nich i stroików. Co rok zdarzają się przypadki kradzieży zniczy, ale w tym roku zanotowano ich najwięcej. Z grobów znikają różne rzeczy, nawet najtańsze. Dlaczego ludzie dopuszczają się takich niepotrzebnych czynów? Brak pieniędzy to problem coraz większej ilości rodzin w Polsce. Dla wielu problemem jest wyżywić całą rodzinę. Kupno zniczy to zbędny koszt, jednak tradycja jest tak silna, że niektórzy nie wyobrażają sobie pójść 1ego listopada na cmentarz i nie zaświeć znicza.
Czy kradzież znicza jest poważnym przestępstwem?
W świetle prawa zalicza się to do wykroczenia czy przestępstwa? Zgodnie z artykułem 262 Kodeksu karnego ograbienie zwłok czy grobu jest przestępstwem. Sprawcy grozi kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Gdy chodzi o miejsce pochówku nie ma znaczenia, do kogo należała skradziona rzecz, ani czy miała dużą wartość materialną. Może to być znicz, roślina ozdobna – żywa lub sztuczna i inne przedmioty. Ich kradzież jest przestępstwem. Na wielu cmentarzach popularny staje się monitoring lub przynajmniej foto pułapki. Niektórzy montują je za własne pieniądze przy grobach. Mając dowody, łatwiej znale xc i pociągnąć do odpowiedzialności „hienę cmentarną”.
Zobacz więcej
Geodeta i punkt osnowy – kluczowe w pomiarach geodezyjnych
Zabieg na Twarz i Mezoterapia – Klucz do Promiennej Cery
Podział majątku po rozwodzie – kiedy zwrócić się o pomoc do prawnika?