18 lipca 2024

Super dowcipy

Polska Baza Wiedzy o Wszystkim ;)

Cięcie strumieniem wody – jakie maszyny są wykorzystywane?

Cięcie wodą

Cięcie strumieniem wody to jedna z metod, którą wykorzystuje się do obróbki materiałów. Maszyną, którą wykonuje się te prace nazywana jest WaterJet. Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się więcej o cięciu strumieniem wody.

Cięcie strumieniem wody – innowacja i wygoda!

Innowacyjna technologia, jaką jest cięcie strumieniem wody jest coraz popularniejsza na rynku. Umożliwia obróbkę nie tylko metali, ale praktycznie każdego rodzaju materiałów. Służy też do cięcia drewna, szkła, plastiku czy tworzyw sztucznych. Na czym polega praca maszyny, którą jest WaterJet? Strumień wody przechodzi przez dyszę wodną i zasysa ścierniwo do komory miksującej.

Maszyny do cięcia strumieniem wody

Istnieją dwa rodzaje maszyn, które wykorzystuje się do cięcia wodą. Pierwszy rodzaj posiada wyłącznie głowicę, którą wykonuje się cięcie. Maszyna ta składa się ze: stołu roboczego, pompy wodnej, układu podawania, systemu sterowania CNC  oraz z nowoczesnego oprogramowania i szafki sterowniczej. Dodatkowo taka maszyna może zostać wyposażona w dodatkowe głowice tnące 2D lub 3D.

Drugi rodzaj maszyny wyposażony jest w głowicę wodną i plazmową. Takie rozwiązanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki tej maszynie możliwa jest obróbka za pomocą plazmy, jak i cięcie wodą.

Dobór odpowiedniej maszyny powinien być precyzyjny i trafny. Dlatego też, jeśli stoisz przed zakupem takiej maszyny, to koniecznie skorzystaj z usług firmy, która oferuje również profesjonalne doradztwo. Wiele firm umożliwia próbne cięcie, dzięki czemu można poznać zarówno zalety, jak i wady obróbki materiałów na danej maszynie.

Cięcie strumieniem wody

Wady cięcia strumieniem wody

W takich artykułach zawsze skupiamy się na zaletach danej metody. Jednak dziś przedstawimy wady cięcia strumieniem wody. Jedną z nich jest ograniczenie w geometrii wyrobów. Cięcie to wykorzystuje się do obróbki tylko materiałów o płaskiej powierzchni. Nie ma możliwości obróbki materiałów w kształcie brył. Wadą jest również możliwość cięcia jedynie przez cała grubość materiału. Nie ma możliwości korekcji grubości cięcia.