18 lipca 2024

Super dowcipy

Polska Baza Wiedzy o Wszystkim ;)

Biuro rachunkowe – a może wynajęcie osobistej księgowej?

Księgowa Inowrocław

Biura rachunkowe zajmują się księgowaniem dokumentów sprzedażowych i zakupowych oraz kontrolowaniem przepływu środków finansowych. Pomagają również w dopełnianiu formalności związanych z rejestracją firmy, rejestracją podatku czy pozyskaniem dofinansowania do nowej działalności. Na podstawie umowy z podatnikiem (czyli swoim klientem) świadczą mu usługi wynikające uprawnień.

Poprowadzić księgowość samemu?

Jeżeli ktoś naprawdę bardzo dobrze zna się na księgowości i najlepiej ma w tym kierunku wykształcenie to może jak najbardziej prowadzić sam. Natomiast jeżeli ktoś chociaż trochę się waha czy da radę to najlepiej wynająć biuro rachunkowe Trzemeszno. Pracownicy biur rachunkowych zazwyczaj mają już doświadczenie we współpracy z różnego rodzaju przedsiębiorstwami. Dzięki temu dysponują odpowiednią wiedzą. Trzeba wziąć pod uwagę, że w razie popełnienia błędów w księgowaniu nie jest okolicznością łagodzącą fakt, że jesteś początkującym przedsiębiorcą. Księgowość współczesna znacząco różni się od tej, z którą mogłeś się napotkać 10 lat temu. Zawiłości podatkowe są większe, a im większa firma przez Ciebie prowadzona, tym trudniej nie pogubić się w dokumentacji.

Biuro rachunkowe Trzemeszno

Alternatywa w postaci księgowej

Ważne jest też to, że księgowa Inowrocław z racji wykonywanego zawodu często aktualizuje swoją wiedzę z zakresu obowiązujących przepisów podatkowych. Przedsiębiorcy korzystający z tego typu usług są więc pewni, że cała księgowość prowadzona jest rzetelnie. Alternatywą jest zatrudnienie księgowej, ale to są duże koszty.

W małej firmie zwykle zatrudnianie księgowej na pełny etat jest zbyt kosztowne i nie jest nawet konieczne, ponieważ zwykle na początku nie ma tyle pracy, żeby angażować osobę na pełny wymiar godzin.

Kolejna kwestia, która może zmienić Twoje nastawienie do pomysłu zatrudnienia księgowej jest fakt, że jest ona jednym z Twoich pracowników prywatnych – co znaczy, że w razie popełnienia przez nią błędu rachunkowego, to Ty i Twoja firma odpowiadacie prawnie i ponosicie konsekwencje tego błędu. Biuro rachunkowe natomiast jest przedsiębiorcą. Zawierasz więc z nim umowę gospodarczą o świadczenie usług. Tym samym to biuro rachunkowe ponosi odpowiedzialność za wszelkie błędy i związane z tym konsekwencje. Czyli w przypadku popełnienia błędu przez biuro rachunkowe, które narazi cię na konsekwencje finansowe, lub spowoduje inny uszczerbek, masz prawo żądać od biura rachunkowego naprawienia szkody i zapłaty odszkodowania.